Results – State Pro

Below are the results for Pros playing in Florida State Pro Tournaments
*************************************************************

P20B
Men PRO DOUBLES Ladies – Leesburg SBC – 2/13/2018
Sponsor: Suter Air Condition
Ladies – Main (19)Teams

2.   Katy Walker
3.   Marion Lohbusch * – Sue McLaughlin

Mens  –   Main event
4. th   Ron Carr
Mens  – Consolation
1.  Lyle Walker
2. Al Carlson – William H. Jones

___________________________________________________________

PRO DOUBLES  – St. Cloud SBC – 02/05/2017

The Ladies had success at the State sponsored Doubles tournament held at Lakeland on Feb. 5th.

Consolation

1st          Doris Hanke and Jane Moore
3rd         Barbara King

___________________________________________

P15A   PRO DOUBLES  – St. Cloud SBC – 01/09/2017

Sponsor: All Florida Weatherproofing
Ladies – Main (15)Teams
1st. — Sharon Upson * – Katy Walker
Consolation
4 th. Carol May – Nancy Andrews .

Men –   Consolation
1st. —  Robert Robinson
4th. — Lyle Walker

______________________________________________________

P14B Men PRO DOUBLES Mens/ Ladies – Clearwater – 01/03/2018

Men Main
2nd place –  Robert Robinson

Men Consolation
3rd place –  Dennis Abbenante

___________________________________________________

P12  PRO DOUBLES Mens/Ladies – Clearwater SBC – 12/21/2017

Results from the State Pro tournament at Clearwater on Dec 21-22, 2017 went well for the four Hawthorne players that attended.

Ladies Doubles  –Main event
2nd Sharon Upson and Doris Hanke

Ladies — Consolation
3rd Katy Walker

Men Doubles — Consolation
3rd Robert Robinson

_________________________________________________

P11B Men PRO DOUBLES Mens/Ladies – Betmar SBC – 12/12/2017

P11B
Men PRO DOUBLES Ladies – Betmar SBC – 12/12/2017
Sponsor: Ierna H&C, Custom Covers
Ladies – Main (31)Teams
1st place  Katy Walker

Men – (42)Teams
Consolation
4th. Lyle Walker

______________________________________________________

P10 Men PRO DOUBLES Men – Lakeland SBC – 12/5/2017

Men – Main (48)Teams
1st place . Pat King – Lyle Walker . . . . . . . . . . . . . . . . . . Hawthorne

____________________________________________

P09A  PRO DOUBLES Mens/Ladies – Hawthorn SBC – 11/28/2017

Ladies – Main (23)Teams
2nd.  Marion Lohbusch * – Sue McLaughlin
3rd.   Katy Walker
4th.  Jane Moore
Ladies Consolation – none

Men – Main (40)Teams
4th. Pat King – Dennis Abbenante

Mens Consolation
2nd. Lyle Walker – Robert Robinson
3rd.  Charlie Adams

Tournament Director: Donna King

________________________________________________________

P08A
PRO MIXED DOUBLES – Lakeland SBC – 11/21/2017

Sponsor: Big Tom’s Diner
Main (59)Teams
4th place. — Marion Lohbusch

Consolation
1st place. Carol Adams
___________________________________________

Results from State Pro tournament in Deland November 6, 2017.

Ladies Main 14 Teams
2nd. Sue McLaughlin – Marion Lobusch

Consolation
2nd.  Katy Walker

Men’s– 21 Teams
Consolation
2nd.  Chuck Brayman

___________________________________________________

Results from State Pro tournament in Betmar October 23-24, 2017. Congratulations

P04 –  PRO DOUBLES  – Betmar – 10/23/2017

Ladies main event  — 1st place -Katy Walker

Ladies consolation — 2nd Nancy Andrews and Jane Moore
3rd Barb King and Doris Hanke

Men Consolation — 2nd Lyle Walker

________________________________________________________

P02 –  PRO DOUBLES  – Zephyr Hills SBC – 10/10/2017

Ladies main event — >  Katy walker 2nd place

Ladies consolation — > Carol May and Sue Insinga 2nd place

Men consolation — >    Lyle Walker and Dennis Abbenante 3rd place

__________________________________________________________

P01 –  PRO DOUBLES  – Hawthorne SBC – 10/02/2017

The new State Pro season got off to a great start with wonderful weather on Monday and one short rain delay on Tuesday.Pauline Dulac and crew provided the shufflers with lunches on Monday and Tuesday, so we all weigh a little more. Thanks. The court crew had the courts and discs running in fine shape. Thank you to all the club members who helped. The most impressive result of the tournament was Bill Jones (our chairman) and Lee Newell beating Glenn Pelletier and Rosaire Cote in the main event quarterfinals. Bill will be deferring his pro status until next fall. Well done guys.

Ladies main event
1st Sharon Upson and Doris Hanke —- Hawthorne
4th Jane Moore — Hawthorne

Ladies consolation
2nd Katy Walker — Hawthorne
3rd Jane Sackmann and Carol May — Hawthorne

Men main event
2nd  Robert Robinson — Hawthorne
4th Lee Newel and Bill Jones — Hawthorne

 

_______________________________________

State Masters  –  Ladies Division- 04/06/2017

Sharon Upson –  4th Place

_________________________________________

P25 – Men PRO DOUBLES Ladies – Lakeland SBC – 03/22/2017

Ladies – Main (41)Teams
2 nd in the main — Marion Lohbusch * & Sue McLaughlin
2 nd in Consolation —  Sharon Upson & Sue Insinga

Men – Main (59)Teams
2 nd in the main — Lyle Walker

_______________________________________

P24A –  PRO DOUBLES  – Clearwater SBC – 03/14/2017

Ladies – Main (18)Teams
4th in Main.  — Sharon Upson & Doris Hanke

_______________________________________

P23 PRO DOUBLES – Betmar – 03/07/2017

3 rd in consolation —  Doris Hanke
4 th in consolation — Phil Insinga

________________________________________

P22 PRO DOUBLES – Tavares – 02/28/2017

Men Main Event
2nd in the main — Mark Goetzinger

Ladies Results
1st Main        —    Carol May
2nd Main Event — Sue McLaughlin and Marion Lohbusch
1st Consolation  — Doris Hanke and Carol Adams
2nd Consolation — Sharon Upson

______________________________________

P21 PRO DOUBLES – Tropical Haven – 02/21/2017

1 st in the main  — Sharon Upson and Doris Hanke  placed
3rd in the main. —  Sue McLaughlin and Marion Lohbusch
4th in the main. —  Barbara King and Carol Adams

____________________________________

P20 PRO DOUBLES – Leesburg – 02/14/2017

Ladies:
Katy Walker    — 2nd in the main
Sharon Upson — 3rd in the main
Sue McLaughlin and Marion Lohbusch  — 2nd in consolation

Men :
Bob Robinson 2nd in the main
Dennis Abbenante 3rd in the main

______________________________________

P19 PRO DOUBLES Ladies – Hawthorne – 02/07/2017

Ladies – Main (25)Teams
1. st in Main — Sharon Upson

_____________________________________

P18  PRO DOUBLES  –  Betmar SBC  02/01/2017

Sponsor: Art & Dolores Carlen, All FL Weatherproof, Buddy Foster
Ladies –  (34)Teams
1. st  in Main —   Katy Walker

1.  st in Consolation — Marion Lohbusch * – Sue McLaughlin . . . . . . . . . . . . Hawthorne
4. th in Consolation — Carol Adams – Nancy Andrews . . . . . . . . . . . . . . . .Hawthorne

_________________________________________________________

P16   PRO DOUBLES  – St. Cloud SBC – 01/09/2017

Four Hawthorne players placed at the St.Cloud State Pro tournament.

Katy Walker – 3rd in the main event.
Lyle Walker – 3rd in the main event.
Barbara King – 2nd in Consolation
Sue McLaughlin and Marion Lohbusch – 3rd in consolation.

_______________________________________________________

Results from the Clearwater Pro tournament on Jan 2, 2017 had two of our ladies placing.

P15   PRO DOUBLES Ladies – Clearwater SBC – 01/02/2017

Barbara king – 4th in the main event
Doris Hanke – 2nd in consolation

______________________________________________________

P12   PRO DOUBLES Ladies – Clearwater SBC – 12/19/2016

State Pro Tournament Clearwater 12/19

2nd in Main   — Sharon Upson and Doris Hanke

____________________________________________________

P11B    PRO DOUBLES Men – Betmar SBC – 12/14/2016

2nd in Consolation — Pat King – Dennis Abbenante

__________________________________________________________

P09A
PRO DOUBLES Ladies – Hawthorn SBC – 11/29/2016
Sponsor: Doris Hanke
Ladies – Main (24)Teams
1st.  Jane Moore
2nd. Carol Adams –
3rd. Marion Lohbusch &  Sue McLaughlin
4th. Carol May

Ladies Consolation
3rd. Barbara King

______________________________________________________

November 14th State Pro tournament  at Tropical Haven in Melbourne

Mixed Doubles
3 rd  in Consolation — Dennis Abbenante & Barbara King
4 th in Consolation — Bob Andrews & Nancy Andrews

_____________________________________________________

 November 8th State Pro tournament  in Deland

Ladies Division
4th in Main — Katy Walker
3rd in Consolation — Carol Adams – Nancy Andrews

Mens Division
2nd in Consolation — Pat King
4th in Consolation — Lyle Walker
________________________________________________________

The October 24th State Pro tournament  At Betmar

Congratulations once again to the Ladies of Hawthorne. They had a great tournament at the  Betmar

Carol Adams and Carol May                        2nd Main Event
                          Sharon Upson                    4th place Main Event
Marion Lohbush & Sue McLaughlin           2nd place Consolation

Pat King placed          4th in the Main Event for the men

______________________________________________

 The October 17th State Pro tournament  in Clearwater

1st Consolation — Sue McLaughlin
______________________________________________

The October 10th State Pro tournament
Submitted by: Bob Robinson

Congratulations to our winners at the Zephyrhill Shuffleboard Club
State Pro tournament on October 10th.
Ladies from Hawthorne were “Super”.
1st Main Event Carol Adams and Carol May
3rd Main Katy Walker
4th Main Donna King and Sue Insignia
1st Consolation Jane Moore
2nd Consolation Doris Hanke and Sharon Upson
Thanks Pat for defending the Hawthorne men’s honor.
3rd Main Event Pat King
On to the next tournament in Clearwater, it is a mixed doubles so maybe the men will get some help.

______________________________________________

The October 3rd State Pro tournament
         Sponsored by: Jenkins Automotive Group of Leesburg.
Thanks to all of the members who helped make the tournament a success.

ladiesstatetourn1

Winners from our club were:
Ladies  —  1st Main – Barbara King
4th Main – Katy Walker
1st Consolation – Doris Hanke and Sharon Upson
4th Consolation – Carol Adams and Sue Insignia.

Men —  2nd Consolation  Phil Insinga
3rd Consolation Dennis Abbenante and Pat King

_________________________________________________

Past results

    FLORIDA SHUFFLEBOARD ASSOCIATION       P26
                    Tournament Of Champions  (TOC)  2015-2016

M/L Non-Walking/Walking SINGLES – Clearwater SBC – 03/29/2016

Sponsor: Ada Armstrong          Director: Tom Russell

(TOC)  Men Walking Singles – Main                  (24)Teams

1.Larry Mardis . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Bradenton

2.Robert Robinson . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Hawthorne

3.Jerry Stannard * . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Golf Lakes

4.Glen Peltier *^ . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Clearwater

Consolation

1.John L Brown * . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Trailer Ests

2.Dwayne Cross . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Bradenton

3.Bob Comford . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Palmetto

4.Ray Buck . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Lee County

 

(TOC)  Ladies Non-Walking Singles – Main           (32)Teams

1.Helen Biaggi * . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Lee County

2.Alice Enos . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Sunny Grove

3.Nancy Singleton . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Pioneer Crk

4.Joan Cook * . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Betmar

Consolation

1.Mary Eldridge * . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .St. Petersburg

2.Sharon Upson . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Hawthorne

3.June Carpenter . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Clearwater

4.Pam Nurnberger . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Bradenton

**************************************************************

                   FLORIDA SHUFFLEBOARD ASSOCIATION    P25
           Men & Ladies  PRO DOUBLES – Lakeland SBC – 03/21/2016

Sponsor: Gert Elgersma, Lakeland      Director: George Adyns

The Mel Elgersma Memorial Tournament

Ladies – Main                                                  (37)Teams

  1. Dianna Allen* – Colleen Austin^* . . . . .Riverwoods Pltn/Lee County
  2. Nancy Maclean – Sue Krynak . . . . . . . . . . . . . Lakeland/Sanlan
  3. Charlotte Steadman – Sue Dungey . . . . . . . .Lakeland/Winters Park
  4. Jeannie Andrews* – Judy Taylor * . . . . . . . Vero Beach/Golf Lakes

Consolation

  1. Lynne Shick – Nancy Singleton . . . . . . .Pioneer Creek/Pioneer Crk
  2. Mary Mclin – Sharon Johnson . . . . . . . . Betmar/Holiday Trav Rsrt
  3. Heather Morgan – Virginia Chandler . . . . . . . . .Winter Haven/Zsc
  4. Diana Morrison * – Arlene Guerrini * . . . . . . Lakeland/Clearwater

 

Men – Main                                                     (59)Teams

  1. Michael Seyfer – Allen Dronsfield . . . . . . . . . . . Zsc/Leesburg
  2. Charles Hodson – James Corbeil . . . . . . . . . . .Zsc/Winter Haven
  3. Dan Morgan – William Starace . . . . . . . . . Winter Haven/Lakeland
  4. Jay Goldman – Charles Busscher . . . . . . . Boynton Beach/Hollywood

Consolation

  1. David Rushton – Jerry Jones . . . . . . . . Winters Park/Winters Prk
  2. Harold Cunningham – Delane Ruess . . . . . . . . . . .Sebring/Betmar
  3. Dennis Abbenante – Gus Bondi . . . . . . . . . . . . . Hawthorne/Zsc
  4. Ron Nurnberger – Gene McCullough . . . . . . .Bradenton/Trailer Ests

 

**************************************************************

FSA —  P24A   Mens & Ladies Pro Dbls     Date: 03/15/2016

Place – Clearwater SBC –   Director(s): Ron & Ellie Prevost

Sponsor: Accurate Advisory Group

Ladies – Main                                                  (15)Teams

  1. Sharon Upson – Doris Hanke . . . . . . . . . . . . . . . . Hawthorne
  2. Katy Walker – Sue Dungey . . . . . . . . . . . . . .ZSC/Winters Park
  3. Pamela Hill – Nancy Sclafani . . . . . . . . . .Clearwater/Bradenton
  4. Terri Smith – Pam Nurnberger . . . . . . . . . . . . . . . Bradenton

Consolation

  1. Debra Williams – Tammy Heppeard . . . . . . . . . . . . . . Palmetto
  2. Linda Marshman – Glenna Earle . . . . . . . . . . . .Winters Prk/ZSC
  3. Flo Kowalewski – Patty Howell . . . . . . . . .Bradenton/River Isles
  4. Sharon DesJardins – Jan Cote . . . . . . . . . . . . . . .Clearwater

 

Men – Main                                                     (32)Teams

  1. Paul Allaire – Adelard Tremblay . . . . . . . Clearwater/Pinellas Pk
  2. Allen Dronsfield – Robert Robinson . . . . . . . .Leesburg/Hawthorne
  3. David Earle* – Paul Prescott * . . . . . . . . . . . . .ZSC/Lakeland
  4. Bud Pittman – Steven Raimondi . . . . . . . .Four Seasons/Clearwater

Consolation

  1. Glen Peltier *^ – Ralph Webb . . . . . . . . . . . . . . .Clearwater
  2. Bruce Pimental – Stan Bober . . . . . . . . .Four Seasons/Clearwater
  3. Ron Nurnberger – Levi Miller . . . . . . . . . . . . . . . Bradenton
  4. John Houghtaling – Bob Marshman . . . . . . . . . . .ZSC/Winters Prk
*************************************************************
FSA – P 22A  Men’s – Ladies Pro Doubles     Date: 3/01/2016

Place: Tavares Shuffleboard Club     Director: Donna King

Sponsored by:  All Weatherproofing, VanGanaway, Danny Len 

 

LADIES – MAIN                                                                               (15 Teams)
1 Sharon Johnson – Lorraine Layton  Holiday Trav Rsrt / Tavares
Barbara King – Sue Insinga  Hawthorne
3 Mary Jane Neumann – Cheryl Cole  Leesburg
4 Katy Walker – Bonnie Collins  ZSC
LADIES CONSOLATION
1 Glenna Earl – Linda Marshman  ZSC / Winters Pk
Carol Adams – Jane Moore  Hawthorne / Leesburg
3 Jo Ann Craw – Grace Marlatt  Holiday Trav Rsrt / CoronadoMainland
4 Eleen Gallagher Jan Cote  Clearwater
MEN – MAIN                                                                                   ( 27 Teams)
1 Allen Dronsfield – Ken Offenther Leesburg / Pompano Beach
2 Stan Williamson – Gus Bondi CoronadoMainland / ZSC
3 Lewis Kagan – Richard Burchardt Leesburg / Parkwood Oaks
4  Dennis Abbenante – Pat King Hawthorne
MEN’S CONSOLATION
1 Gary McLaughlin – Larry Whalen Hawthorne / Leesburg
2 Arnie Fischbach – Walt Vilk Deltona / Coronado Mainland
3 Rex Galusha – Ivan Layton Coronado Mainland / Tavares
4 Andy Serina – Ralph Lyons Parkwood Oaks / Leesburg

***************************************************************

FSA – P 21B  Men’s – Ladies Pro Doubles     Date: 2/23/2016

Place: Tropical Haven Shuffleboard Club Melborne

Sponsored by:  Tropical Haven and Hallmark      Director: George Adyns

 

LADIES – MAIN                                                                               (14 Teams)
1 Rooberta Day – Claudette Beaulieu  Wickham / Vero Beach
Marion Lohbusch – Sue McLaughlin  Hawthorne
3 Sheri Weese – Jeannie Andrews  Vero Beach
4 Dianna Allen – Glenna Earle  Riverwoods Pltn / ZSC
LADIES CONSOLATION
1 Glenda Brake – Linda Marshman  ZSC / Winters Pk
2 Ellen Hensley – Joan Buck  Tropical Haven / Lee County
3 Sharon Upson – Doris Hanke  Hawthorne
4 Mary Agness – Sally Agnello  Vero Beach
MEN – MAIN                                                                                   ( 22 Teams)
1 Joe Garcia – Ray Buck Lee County
2 Gary McLaughlin – Michael Seyfer Hawthorne / ZSC
3 Henry Strong – Earl Ball ZSC / Betmar
4 Jay Goldman – Charles Busscher Boynton Beach / Hollywood
MEN’S CONSOLATION
1 Glen Peltier – George Shaver Clearwater / Spanish Lakes 1
2 Ray Fournier – Jack Byron St. Cloud
3 James Goodberry – Glynn Williams Port St. Lucie / Whispering Creek
4 Bob Hovatter – Dick Stonecipher Lakes of Melbourne / Spanish Lake

************************************************************

FSA – P 20B  Men’s – Ladies Pro Doubles    Date: 2/16/2016

Place: Leesburg Shuffleboard Club          Director: George Adyns

Sponsored by:  All Florida Weatherproofing & Pegasus Water Systems

 

LADIES – MAIN                                                                               (20 Teams)
1 Glenna Earle – Linda Marshman  ZSC / Winters Park
2 Glenda Brake – Roxanne Dugay  ZSC / Betmar
3 Linda Raymont – Diane Bardsley  ZSC / Forest Lake RV PK
4 Charlotte Steadman – Joan Cook  Lakeland / Betmar
LADIES CONSOLATION
1 Sue McLaughlin – Marion Lohbusch  Hawthorne
Doris Hanke – Sue Insinga  Hawthorne
3 Carol Adams – Patty Foster  Hawthorne / Tavares
4 Beverly Knox – Lorraine Layton  Mid Florida Lks / Tavares
MEN – MAIN                                                                                   ( 32 Teams)
1 Henry Strong – Earl Ball ZSC / Betmar
2 Lyle Walker – Steve Barnett ZSC / Betmar
3 John Houghtaling – Gary McGaffey ZSC
4 Ralph Lyon – Andrew Sarina Leesburg / Parkwood Oaks
MEN’S CONSOLATION
1 David Earle – Paul Prescott ZSC / Lakeland
2 Frank Cherill – Fred Neuman Leesburg
3 Dennis Abbenante – Jack Wooten Hawthorne / Mid Florida Lks
4 Larry Whalen – Duanne Lammers Leesburg / Tavares

***********************************************************

FSA – P 19  Men’s Pro Doubles     Date: 2/09/2016

Place: Hollywood Shuffleboard Club

Sponsored by:  82nd Annual Florida State Sponsored

Thank You – Tournament Director: Jay Fitzpatrick

MEN – MAIN                                                                                   ( 19 Teams)
1 Henry Strong – Earl Ball ZSC / Betmar
2 Normand Longpre – Jay Goldman Hollywood / Boynton Beach
3 Maurice Jacques – Rejean Allard Park City /Hollywood
4 Steve Biaggi – Sam Allen Lee County / Riverwoods Pltn
MEN’S CONSOLATION
1 Charles Busscher – Jacques Bergeron Hollywood / Boynton Beach
2 Denis Laplante – Roger Smith Park City / Pompano Beach
3 Pat King – Dave Kudro Hawthorne / Bradenton
4 John L. Brown – Bob Smith Trailer Ests / Lee County

**************************************************************

FSA – P 15A  Men’s – Ladies Pro Doubles   Date: 1/11/2016

Place: ST. Cloud Shuffleboard Club    Thank You – Tournament Director: George Adyns

Sponsored by:  All Florida Weatherproofing

 

LADIES – MAIN                                                                               (22 Teams)
1 Ruth Brown – Roberta Day  Sebring / Tropical Haven
2 Glenna Earl – Linda Marshman  ZSC / Winters Park
3 Sue Krynak – Janet Metzgar  Sanlan / Betmar
Doris Hanke – Jane Moore  Hawthorne / Leesburg
LADIES CONSOLATION
1 Sharon Upson – Glenda Brake  Hawthorne / ZSC
2 Tara Goldman – Arlene Guerrini  Boynton Beach / Clearwater
3 Patty Foster – Lorraine Layton  Tavares
4 Heather Morgan – Linda Sines  Winter Haven Camp Inn
MEN – MAIN                                                                                   ( 32 Teams)
1 Bob Hovatter – Thomas Winklespect Lakes of Melbourne / Wickham Park
2 Richard Enright – Ivan Layton Tavares
3 Robert Robinson – Bob Marshman Hawthorne / Winters Park
4 Stan Williamson – Gus Bondi CoronadoMainland / ZSC
MEN’S CONSOLATION
1 Michael Seyfer – Dean Myklejord ZSC / Lakeland
2 Rosaire Cote – Yvon Lauzier Palm Hill / Clearwater
3 Bob Guerrini – Don Winkleblech Pinellas Park / Regency Hights
4 Robert L. Craw – Dick Kolczinski Holiday Trav Rsrt / Clearbrook

************************************************************

FSA – P 14A  Men’s – Ladies Pro Doubles     Date: 1/04/2016

Place: Sebring Shuffleboard Club       Directors: Glenn Monroe

Sponsored by:  The Platinum Group / Dan & Marti Noble / The Orange Blossom Tournament

 

LADIES – MAIN                                                                               (32 Teams)
1 Jeannie Andrews – Judy Taylor Vero Beach / Golf Lakes
Sharon Upson – Sharon Johnson Hawthorne / Holiday Trav Rsrt
3 Linda McRae – Joan Buck Lee County
4 Nancy Singleton – Cheryl Conkle Pioneer Creek
LADIES CONSOLATION
1 Dianna Allen – Helen Biaggi Riverwoods Pltn / Lee County
2 Eadith Taylor – Odessa Miller Sebring
3 Sue Krynak – Pat Stockman Sanlan
4 Nancy Ruess – Carol Weise Betmar / Sebring
MEN – MAIN                                                                                   ( 59 Teams)
1 Jerry Everett – Jim L Miller Paridise Bay / Bradenton
2 Levi Miller – Larry Mardis Bradenton
3 Jerry Standard – Ken Offenther Golf Lakeland / Popano Beach
4 Steve Biaggi – Ray Buck Lee County
MEN’S CONSOLATION
1 Joe Garcia – Pete Sikoski Lee County
2 Roy Babcock – Bill Lemay Lee County / Imperial Bonita
3 Charles Busscher – Jay Goldman Hollywood / Boynton Beach
4Phil Rebholz – Paul Prescott Fort Pierce / Lakeland

 

**************************************************************

FSA – P 13    Men’s – Ladies Pro Doubles    Date: 12/30/2015

Place: Bradenton Shuffleboard Club     Directors: Delores Brown & Jo Miller

Sponsored by:  Pete Kochera Advisory Group & Jim & Jo Miller

 

LADIES – MAIN                                                                               (29 Teams)
1 Terri Smith – Glenda Brake Bradenton / Zephyrhills
2  Pam Nurnberger – Nancy Sclafani Bradenton
3 Jeannie Andrews – Judy Taylor Vero Beach / Gulf Lakes
4 Marion Lohbusch – Sue McLaughlin Hawthorne
LADIES CONSOLATION
1 Alice Enos – Colleen Auston Sunny Grove / Lee County
2 Bonnie Walker – Dianne Leonard Ellenton Gardens / Tropic Isles
3 Susie Gawinski – Muriel Burnett Jamaica Bay / Lee County
4 Letha DeVries – Kathy Boutwell Bradenton
MEN – MAIN                                                                                   ( 45 Teams)
1 Henry Strong – Earl Ball Zephyrhills / Betmar
2 Pete Sikoski – Phil Harrison Lee County
3 Dean Myklejord – Michael Seyfer Lakeland / Zephyrhills
4 Ralph Webb – Glen Peltier Clearwater
MEN’S CONSOLATION
1 Gilbert Broadhead – Tom Putnam Trailer Estates
2 Phil Rebholz – Ken Offenther Fort Pierce / Pompano Beach
3 John L Brown – Harold Cunningham Trailer Estates / Sebring
4 Dan Morgan – Jean-Guy Allaire Winter Haven / Camp Inn

 

**************************************************************

FSA – P 12B  Men’s Pro – Ladies Pro Doubles    Date: 12/22/2015

Place: Clearwater Shuffleboard Club       Directors Betty Bober & Barb Henson

LADIES – MAIN                                                                               (11 Teams)
1 Mary Eldridge – Arlene Guerrini St. Petersburg / Clearwater
2 Marion Lohbusch – Sue McLaughlin Hawthorne
3 Glenna Earle – Glenda Brake ZSC
4 Sharon Upson – Doris Hanke Hawthorne
LADIES CONSOLATION
1 Nancy Maclean- Heather Morgan Lakeland / Winter Haven
2 June Carpenter- Jan Cote Clearwater
3 Joanne Allen-Katy Walker ZSC
Barbara King– Kathy Brennan Hawthorne / Clearwater
MEN – MAIN                                                                                   ( 27 Teams)
1 Robert Robinson – Allen Dronsfield Hawthorne / Leesburg
2 Earl Ball – Henry Strong  Betmar / ZSC
3 Michael Seyfer – Dean Myklejord  ZSC / Lakeland
4 Rosaire Cote – Geoffrey Bell  Palm Hill / Clearwater
MEN’S CONSOLATION
1 Bud Pitman – Carl Rogerson  Four Seasons / Clearwater
2 Ira Snook – Larry Mardis  Bradenton
3 Buddy Allen – Lyle Walker  ZSC
4 Ken Worden – Gabby Babbard  Lakeland / ZSC

**************************************************************

FSA – P 11B  Men’s Pro – Ladies Pro Doubles     Date: 12/15/2015

Place: Betmar Shuffleboard Club            Director:  Glenn Monroe 

Sponsored by: All Florida Weatherproofing, Bahr’s A/C & Jim Browns Chevrolet

 

LADIES – MAIN                                                                               (34 Teams)
1 Sharon Upson – Arlene Guerrini Hawthorne / Clearwater
2 Sue Dungey – Mary Mclin Winters Pk / Betmar
3 Sharon Thomas – Pat Hartford Betmar / ZSC
4 Judy Ledger – Katy Walker Betmar / ZSC
LADIES CONSOLATION
Marion Lohbusch – Sue McLaughlin  Hawthorne
2 Terri Smith – Nancy Sclafani  Bradenton
3 Pamela Hill – Glenda Brake  Clearwater / ZSC
4 Linda Marshman – Diane Beardsley  Winters Pk / Forest Lake RV Pk
MEN – MAIN                                                                                   ( 56 Teams)
1 Paul Prescott – David Earle  Lakeland – ZSC
2 Bruce Pulsifer – Randall Gearsbeck  Betmar
3 Jack Willi – John Maclennan  Forest Lake RV Pk / ZSC
4 Mike Seyfer – Dean Myklejord  ZSC / Lakeland
MEN’S CONSOLATION
1 Earl Ball – Henry Strong  Betmar / ZSC
2 George Darwin – Charles Hodson  ZSC
3 Jim Chandler – John Houghtaling  ZSC
4 Louie Steadman – James Corbeil  Lakeland / Winter Haven

*************************************************************

FSA – P 10  Men’s – Ladies Pro Doubles  Date: 12/08/2015

Place: Lakeland Shuffleboard Club    Roll of Champions Presentation

Sponsored by: All Florida Weatherproofing & Carts-R-Us

Thank You – Tournament Director:  Glenn Monroe & George Adyns

LADIES – MAIN                                                                               (34 Teams)
1 Nancy Sclafani – Joyce Marquis Bradenton
2  Ruth Brown – Ruth Tate Sebring
3 Landy Atkins – Jeannie Andrews Port Charlotte / Vero Beach
4 Diana Allen – Alice Enos Riverwoods Pltn / Sunny Grove
LADIES CONSOLATION
1 Glenda Brake – Diane Bardsley ZSC / Forest Lake RV Pk
2 Charlotte Steadman – Lois McCormck Lakeland/ Woodbrook Eastates
3 Sharon Upson – Doris Hanke Hawthorne
4 Rosemary Comeau – Mamie Morton sebring
MEN – MAIN                                                                                   ( 56 Teams)
1 Henry Strong – Earl Ball ZSC / Betmar
2 Gus Bondi – Stan Williamson ZSC / Coronado Mainland
3 Dave Dick – Jerry Collins ZSC
4 Dave Kudro – Mel Erb Bradenton
MEN’S CONSOLATION
1 Jim Rathburn – Larry Toole Palmetto
2 Bob Guerrini – Frank Niziolek Pinellas Pk / Clearwater
3 Ken Worden – Gabby Gabbard Lakeland / ZSC
4 Harold Cunningham – Larry Brown Sebring

 

*******************************************************************

Florida State Shuffleboard Association – P 09A       Date: 12/01/2015

Place: Hawthorne Shuffleboard Club        Director :  Donna King

Sponsored by: All Florida Weatherproofing

LADIES – MAIN                                                                               (28 Teams)
1 Sue Insinga – Pat Knapp Hawthorne / Cambridge
2  Marion Lohbush – Sue McLaughlin Hawthorne
3 Nancy Andrews – Carol Helfer Hawthorne / Leesburg
4 Nancy Maclean – Sue Dungey Twin Palms MHP / Winters Pk
LADIES CONSOLATION
1 Lorraine Layton – JoAnn Craw Tavares / Holiday Travel Rst
2  Jane Moore – Terri Smith Leesburg / Bradenton
3 Sharon Upson – Charlotte Steadman Hawthorne / Winters Pk
4 Linda Marshman – Joanne Allen Winters Pk / ZSC
MEN – MAIN                                                                                   ( 38 Teams)
1 Lyle Walker – Fred Ledger ZSC / Betmar
2 Pat King – Ray Parlberg Hawthorne / Holiday Travel Rst
3 Gary McLaughlin – Allen Dronsfield Hawthorne / Leesburg
4 Paul Prescott – Dean MYklejord Lakeland
MEN’S CONSOLATION
1 Henry Strong – Earl Ball ZSC / Betmar
2 Bob Guerrini – Mickey Henson Pinellas Pk / Sunset Palms
3 Duane Lammers – Jim Morain Leesburg / Tavares
4 Bob Marshal – Ron Dumais Winters Pk

*************************************************************

Florida State Shuffleboard Association – P 04B   Date: 10/27/2015

Place: Betmar Shuffleboard Club      Director:  George Adyns

Sponsored by: Jim Browne Automotive & All Florida Weatherproofing

LADIES – MAIN                                                                               ( 20 teams)
1 Diana Morrison – Arlene Guerrini Lakeland/ Clearwater
2 Marion Lohbush – Sue McLaughlin Hawthorne
3 Judy Ledger – Bailey Johnson Betmar
4 Carol May – Carol Adams Hawthorne
LADIES CONSOLATION
Sharon Upson – Joan Cook Hawthorne / Betmar
2 Linda Marshman – Katy Walker ZSC
3 Joanne Allen – Annette MacLennan ZSC
Donna King – JoAnn Craw Hawthorne / Holiday Travel Resort
MEN – MAIN                                                                                    (39 Teams)
1 Earl Ball – Henry Strong Betmar / ZSC
2 Pat King – Dean Myklejord Hawthorne  / Lakeland
3 Gary McLaughlin – Mike Seyfer Hawthorne / ZSC
4 Paul Prescott – Harlan Brumwell Lakeland / Betmar
MEN’S CONSOLATION
1 Dale Strickland – Art Carlan ZSC / Betmar
2 Ray Linder – Joe Belanger Betmar
3 Ron Dumais – Bill Everett ZSC
4 Gary Deso – Stan Williamson Coranado/Mainland

****************************************************************

FSA – Pro Mixed Doubles P 03A  Date: 10/20/2015

Place: Clearwater  Shuffleboard Club

Sponsor: Comfort Cover Systems            Director:  Ellen Prevost

 MAIN                                                                                    (37 Teams)
1 Sue McLaughlin – Allen Dronsfield Hawthorne / Lesburg
2 Shirley McCullough – Gene McCullough Trailer Ests / Paradise  Bay
3 Pam Hill – Tom Feeley Clearwater
4 Sharon Upson – Henry Strong Hawthorne / ZSC
 CONSOLATION
1 Mary Eldridge – Jerry Stannard St. Petersburg / Golf Lakes
2 Diana Morrison – Earl Ball Lakeland / Betmar
3 Judy Cross – Dwayne Cross Bradenton
4 Linda Carey – Gabby Gabbard Lakeland / ZSC
***********************************************************

Florida Shuffleboard Association – P 02B     Date: 10/13/2015

Place: Zephyrhills Shuffleboard Club     Director: Glen Monroe

Sponsor: Ierna Heating & Cooling

LADIES – MAIN                                                                               ( 17 teams)
1 Diana Morrison – Arlene Guerrini Lakeland / Clearwater
2 Terri Smith – Jane Moore Bradenton / Leesburg
Marion Lohbusch – Sue McLaughlin  Hawthorne 
4 Barbara Tulip – Joanne Allen Leesburg/ ZSC
LADIES CONSOLATION
1 Pam Hill – Rosemary Otmar Clearwater
2 Virginia Chandler – Kathy Brennan ZSC / Clearwater
3 Claire Kitson – Pat Macdonald Lakeland / ZSC
4 Rose Lucey – Jennifer Schutt Regency Heights / Clearwater
MEN – MAIN                                                                                    (29 Teams)
1 Earl Ball – Henry Strong Betmar / ZSC
2 Pat King – Dean Myklejord Hawthorne / Lakeland
3 Randall Gearsbeck – Bruce Pulsifer Betmar
4 Michael Seyfer – Jim Barnes ZSC
MEN’S CONSOLATION
1 Steven Raimondi – Allen Dronsfield Clearwater / Leesburg
2 Mike Marquis – Gerry Curwin Bradenton
3 Art Vogel – Gus Bondi ZSC
4 Richard Stimer – Hank Johnson Pinellas Pk / Clearwater

************************************************************

Florida Shuffleboard Association – P 01B    Date: 10/05/2015

Place: Hawthorne Shuffleboard Club    Sponsor: Jenkins Auto Group

Director:  Donna King

LADIES – MAIN                                                                               ( 15 teams)
1 Diana Morrison / Arlene Guerrini Lakeland / Clearwater
2 Sue McLaughlin / Marion Lohbusch Hawthorne / Hawthorne 
3 Betty Hutchins / Jeanette Harvey Betmar / Betmar
4 Gail Howell / Jan Dally Leesburg / Orange City
LADIES CONSOLATION
1 Katy Walker / Charlotte Steadman ZSC / Lakeland
2 Doris Hanke / Sharon Upson Hawthorne / Hawthorne 
3 Carol  May / Jane Sackman Hawthorne / Hawthorne
4 Mary Christensen / Janet Metzgar Betmar / Betmar
MEN – MAIN                                                                                    (30Teams)
1 Robert Robinson / Paul Prescott Hawthorne / Lakeland
2 Earl Ball / Henry Strong Betmar / ZSC
3 Gary D. McLaughlin / Allen Dronsfield Hawthorne / Leesburg
Pat King / Dennis Abbenante Hawthorne / Hawthorne
MEN’S CONSOLATION
1 Allen Bessette / Richard Burchardt Coronado/Mainland / Parkwood Oaks
2 William H Jones / George Fisher Hawthorne / Hawthorne
3 Walter Andrews / Chuck Brayman Hawthorne / Hawthorne 
4 Walt Shine / Lee Hutchins Betmar / Betmar

*************************************************************